Rozwój

Ginekomastia a ćwiczenia fizyczne – kiedy wrócić do aktywności po zabiegu ginekomastii?

Ginekomastia a ćwiczenia fizyczne – kiedy wrócić do aktywności po zabiegu ginekomastii?

Współczesne społeczeństwo coraz bardziej ceni sobie zdrowie fizyczne, dbając jednocześnie o zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia. Dlatego też możliwość powrotu do aktywności fizycznej po różnego rodzaju zabiegach i operacjach staje się niezwykle istotnym zagadnieniem. Tak też jest w przypadku ginekomastii, na którą decyduje się coraz więcej mężczyzn, borykających się z problemem przerośniętych gruczołów piersiowych. Zastanawiasz się, jak długo trzeba czekać, by wrócić do aktywnego uprawiania sportu i ćwiczeń po zabiegu? By rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Wstydliwy problem współczesnych mężczyzn – z czym wiąże się ginekomastia?

Mianem ginekomastii w medycynie określane jest nadmierne powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn. Wbrew pozorom, problem ten dotyczy znacznej części społeczeństwa, a u jego podstaw leżą na ogół zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu. Warto podkreślić jednocześnie, że ginekomastia może, choć nie musi wiązać się z otyłością.

Jak przeczytasz na stronie Ginekomastia – zabieg w Derm Estetyka, bardzo często jest ona mylona z lipomastią, czyli powiększeniem piersi, związanym z nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w tym obszarze ciała. Taka pseudoginekomastia, bo właśnie o niej mowa, rozpoznawana jest na podstawie badań USG. Co ważne, sama ginekomastia nie jest groźna dla zdrowia i życia. Dla wielu osób jest ona jednak dolegliwością przykrą i wstydliwą, prowadzącą do licznych kompleksów i obniżonej samooceny.

Po jakim czasie od zabiegu ginekomastii można wrócić do ćwiczeń fizycznych?

Czy ćwiczenia fizyczne mogą rozwiązać problem ginekomastii?

Ginekomastia może pojawić się w każdym wieku – zarówno u noworodków i chłopców, wchodzących w okres dojrzewania, jak i u dojrzałych mężczyzn, dbających o zdrowie i wygląd zewnętrzny. Warto podkreślić również, że na ogół nie ma ona nic wspólnego z nieregularnymi treningami lub też ich zaniechaniem. Z drugiej strony, nawet odpowiednio opracowany zestaw ćwiczeń nie będzie w stanie całkowicie wyeliminować problemu, u podłoża którego leżą zaburzenia gospodarki hormonalnej, przyjmowane leki czy inne choroby i schorzenia.

Co więcej, budowanie mięśni w ramach ćwiczeń siłowych może przyczynić się nawet do zaostrzenia objawów. Często popełnianym błędem jest również nadmierne skupianie są na górnej partii ciała. Taki trening może co prawda zamaskować problem, przyczyni się on jednak jednocześnie do uzyskania nieprawidłowych proporcji sylwetki.

Rekonwalescencja po zabiegu – jak bezpiecznie powrócić do formy sprzed zabiegu?

Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn można skutecznie wyleczyć dzięki odpowiedniemu zabiegowi. Aby jednak uzyskać pełną satysfakcję z jego efektów i szybko powrócić do pełnej sprawności, warto zastosować się do kilku zaleceń. Wśród nich najczęściej wymienia się:

odpoczynek od wzmożonej aktywności fizycznej przez min. 5 dni po zabiegu,
unikanie intensywnego wysiłku na rzecz umiarkowanej aktywności, sprowadzającej się do spacerów na świeżym powietrzu przez co najmniej 2 tygodnie,
rezygnacja z ćwiczeń, skoncentrowanych na klatce piersiowej, przez okres jednego miesiąca po operacji.

Warto podkreślić jednocześnie, że czas rekonwalescencji i powrót do pełnej sprawności to indywidualna kwestia każdego pacjenta. Dlatego też chęć ponownego wprowadzenia intensywnych treningów należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ile trwa okres rekonwalescencji po zabiegu ginekomastii?

Kiedy wrócić do ćwiczeń po zabiegu ginekomastii?

Powrót do ćwiczeń po zabiegu ginekomastii zależy przede wszystkim od tego, jak rozległa była ingerencja chirurgiczna. Na ogół mniej intensywne ćwiczenia można wprowadzać stopniowo już po 10 dniach, zwłaszcza gdy zachowane zostaną zalecenia okresu rekonwalescencji.

W tym czasie jednak należy zrezygnować z aktywności, skupiających się wyłącznie na klatce piersiowej. Takie można wprowadzić do swojego harmonogramu dopiero po upływie miesiąca od operacji. Cierpliwość w tym zakresie zostanie wynagrodzona satysfakcjonującymi efektami zabiegu, które przełożą się na znaczącą poprawę wyglądu zewnętrznego, a co za tym idzie, również i samopoczucia, samooceny i pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi.

Czym grozi zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej?

Powrót do pełnej aktywności fizycznej i ćwiczeń po zabiegu ginekomastii musi przebiegać stopniowo. Ważne będą tutaj również indywidualne predyspozycje, a także proces gojenia się ran. Jak wiadomo, po ingerencji chirurgicznej organizm potrzebuje stosownej ilości czasu, który może przeznaczyć na pełną regenerację. Dlatego też w pierwszym etapie należy zrezygnować z intensywnej aktywności i wysiłku na rzecz wykonywania prostych prac domowych czy też spokojnych spacerów i marszu.

Jak w każdym innym przypadku, również i tutaj ruch może przynieść wiele dobrego, przyśpieszając proces gojenia i wpływając pozytywnie na samopoczucie. Należy jednak dawkować go ostrożnie, konsultując jednocześnie z lekarzem powrót do intensywnych ćwiczeń. Takie działanie może uchronić pacjenta przed ewentualnymi powikłaniami, w postaci wysięków, przebarwień czy przerostów blizn.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *