Hobby

Klej UV – czym jest i jakie są jego najczęstsze zastosowania?

Klej UV – czym jest i jakie są jego najczęstsze zastosowania?

Klejenie materiałów stało się w ostatnich latach dość znaczącą alternatywą dla tradycyjnych łączeń mechanicznych. Różnego rodzaju spoiwa towarzyszą ludziom już od młodego wieku, co może jedynie podkreślać ich istotę i znaczenie w kwestiach montażu.

Istnieją materiały, o których sklejenie jest pomimo szczerych chęci naprawdę ciężko. Zwykły, najprostszy klej z pewnością nie poradziłby sobie w trudnych i wymagających ogromnej precyzji montażowej sytuacjach. Do takich celów wykorzystuje się więc kleje UV. To właśnie im zostanie poświęcony cały poniższy wpis. Zapraszamy!

Czym jest klej UV?

Kleje UV to spoiwa znacznie wyróżniające się na tle innych narzędzi montażowych. Wykorzystywane są w sytuacjach, w których zachodzi potrzeba dokładnego złączenia materiałów o trudnej specyfice.  Najczęściej przy ich użyciu łączy się tworzywa sztuczne lub szkło. Samej czynności klejenia musi również towarzyszyć metoda utwardzania światłem UVA, bez której właściwości spoiwa nie zostaną w żaden sposób aktywowane. To pozwala na dokładne i spokojne złączenie ze sobą poszczególnych części materiału w taki sposób, aby wykonujące tę czynność osoby nie popełniły po drodze żadnych błędów montażowych.

Zdolność utwardzania światłem ultrafioletowym musi zostać przewidziana jeszcze na etapie produkcji samego kleju. To właśnie wtedy do całej substancji dodawane są dwa składniki odpowiedzialne za cały ten proces – monomer i fotoinicjator. Pierwszy z nich, dzięki swoim właściwościom ulega polimeryzacji pod wpływem promieniowania UV. Fotoinicjatory natomiast są materiałami inicjującymi cały proces utwardzania.

Zastosowanie klejów UV

Kleje UV nie są raczej przeznaczone do stosowania w domowych warunkach. Znacznie częściej spotkamy je w wielu różnych gałęziach przemysłu, jak chociażby branża szklarska, motoryzacyjna, elektroniczna czy nawet meblarska. Stopień zaawansowania tych spoiw powoduje, że specjaliści z różnych dziedzin są w stanie kleić nimi szklane płyty, witraże bądź nawet reperować uszkodzone szyby w pojazdach mechanicznych.

W zależności od przeznaczenia, w ofercie producentów widnieje podział na klej UV do szkła oraz klej uv do tworzyw sztucznych. Pierwszy z nich stosuje się w sytuacjach, w których zachodzi głównie potrzeba klejenia wyrobów szklanych. Niemniej, produkty te odpowiadają również za spajanie elementów szklanych z innymi tworzywami, np. metalem, aluminium czy plexi.

Przy użyciu klejów UV do tworzyw sztucznych uda się natomiast zapewnić estetyczne i trwałe łączenie takich materiałów jak poliwęglan, plexi, PET, PUR czy akryl.

Zalety klejów UV

Największą zaletą klejów UV jest krótki czas ich utwardzania. Wystarczy zaświecić lampą z ultrafioletem, aby właściwości spoiwa zostały natychmiast aktywowane. Poza szybkim wiązaniem, warto również zwrócić uwagę na barwę kleju. Choć przed przystąpieniem do aplikowania można mieć co do tego wątpliwości, to w trakcie utwardzania światłem UV będziemy w stanie dostrzec zmianę barwy na przezroczystą. Wpływa to oczywiście na estetykę łączenia oraz efekt, z jakim przyjdzie się zmierzyć już po skończonej pracy.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *